Straipsnis

2011-11-05

Gonorėja

lytine sveikata

Gonorėja (geriau žinoma kaip „triperis“) yra liaukų uždegimas, sukeltas Neisseria Gonorrhea bakterijų. Bakterijos pirmiausia paveikia vyrų šlaplę ir moterų kaklelį.

Klasifikacija

1. Šviežia gonorėja - gonorrhea recens ( iki 2 mėnesių) :

  • Ūminė (gonorrhea recens acuta)
  • Poūmė (gonorrhea recens subacuta).
  • Torpidinė (gonorrhea recens torpida).

Šviežia, ūminė ir poūmė gonorėja skiriasi klinikinių reiškinių intensyvumu. Torpidinės, kitaip dar asimptominės, gonorėjos metu subjektyvūs simptomai ir klinikiniai reiškiniai būna labai neryškūs arba jų visai nėra.

2. Lėtinė gonorėja - gonorrhea chronica ( ilgiau kaip 2 mėnesiai)

Simptomai

Simptomai priklauso nuo to, kokia genitalijų sritis yra užkrėsta, o kartais jų iš viso nebūna.

Šlaplės infekcija vyrams ir moterims

Jei gonorėja užkrėtė šlaplę, vyras ar moteris gali patirti deginantį jausmą šlapinantis. Deginimas gali būti šiek tiek skausmingas ir yra komplikuotas dėl to, kad žmogui gali padidėti poreikis šlapintis. Taip pat galimos ir permatomos arba pieniškos išskyros. Kai kuriais atvejais kirkšnis bus patinusi ir skaudanti.

Kaklelio infekcija moterims

Gonorėja taip pat gali užkrėsti kaklelį ir dažniausiai nebus jokių simptomų. Todėl daugelis moterų patiria su infekcija susijusias komplikacijas prieš suvokdamos, kad yra užsikrėtusios. Kitais atvejais, moterys gali pastebėti padidėjusį išskyrų kiekį iš makšties ir nedidelį vulvos dirginimą.

Burnos ir išangės infekcija vyrams ir moterims

Tiek oralinės, tiek analinės gonorėjos infekcijos dažniausiai pasireiškia pastebimais simptomais. Kai kuriais oralinės infekcijos atvejais individams gali skaudėti gerklę, o kai kurios analinės infekcijos gali sukelti diskomfortą arba niežulį, taip pat pūlių ar kraujo išskyrimą iš išangės.

Negydomos gonorėjos pasekmės vyrams

Vyrams bakterijos gali išplisti iki šlaplės. Tai sukelia neigiamą poveikį prostatai, sėklinių pūslelėms, Kuperio liaukoms ir prielipui. Dažniausiai susiformuoja pūlinys, sukeliantis skausmą, karščiavimą ir drebulį. Šis pūlinys galiausiai nutekės ir išskirs pūlius į šlaplę ar išangę. Jei prielipas dėl infekcijos yra randuotas, vyrai gali likti nevaisingi.

Negydomos gonorėjos pasekmės moterims

Moterims gali išsivystyti problemos dėl užkrėstų Bartolinio liaukų. Jei tinimas užkerta makšties kanalą, susiformuos opa, o žemesnioji vulvos dalis ant užkrėstos pusės paraudonuos. Jei ši infekcija išplinta iš Bartolinio liaukų į gimdą, tikėtina, kad moteris susirgs dubens uždegimine liga (DUL).

Plitimas

Gonorėja yra lengvai užkrečiama liga. Bet kokia lytinės sueities forma (oralinė, analinė ar makšties) galima ją perduoti. Kiti ligos užsikrėtimo būdai taip pat galimi, tačiau nėra tokie dažni. Žmogus, užsikrėtęs gonorėja, gali užkrėsti kitą savo kūno dalį liesdamas užkrėstą sritį ir perduodamas išskyras. Gonorėja taip pat gali persimesti į drabužius ar rankšluosčius.

Analinė infekcija gali atsirasti moterims ne tik dėl analinių, bet ir dėl vaginalinių santykių. Kartais užkrėstos išskyros iš makšties susitelkia aplink išangę, sukeldamos infekciją. Latekso prezervatyvų naudojimas gali apsaugoti nuo šios ligos perdavimo.

Gydymas

Receptiniai antibiotikai (pvz. penicilinas ir tetraciklinas) yra efektyvus gonorėjos gydymo būdas. Deja, kai kurios gonorėjos padermės išsivysto atsparumą vaistams, todėl turi būti vartojami kiti antibiotikai. Visada pasikonsultuokite su savo gydytoju dėl geriausiai jums tinkančio gydymo būdo.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2009 metais Lietuvoje užregistruotas 391 gonorėjos atvejis. Rekomenduojama vengti atsitiktinių lytinių santykių, bei naudoti apsaugos priemones. Prezervatyvai reikšmingai sumažina užsikrėtimo riziką.

 

Taip pat skaitykite

laboratorija
Pūslelinė2012-06-27
Paprastosios pūslelinės virusas (PPV, geriau žinomas kaip pūslelinė) būna dviejų tipų: lūpų arba genitalijų. Pirmuoju atveju infekcija pasireiškia peršalimo opomis ir lūpų pūslelėmis. Priešingai nei genitalijų pūslelinė, šis atvejis nėra priskiriamas prie LPL!
lytine sveikata
Minkštasis šankeris2011-12-09
Minkštasis šankeris yra Haemophilus Ducreyi bakterinė infekcija. Šios infekcijos žaizdos gali būti sunkiai atskiriamos nuo opų, sukeltų lytinių organų pūslelinės ar sifilio, todėl gydytojas turi diagnozuoti infekciją atmesdamas kitas ligas su panašiais simptomais.
lytine sveikata
Sifilis2011-11-19
Sifilį sukelia T. Pallidium bakterijos. Tai yra spiralės formos organizmas, kuris pereina mitozę (suskyla į dvi dalis) maždaug kartą per dieną. Sifilis išsivysto per kelis etapus, kurių simptomai gali kiekvienam skirtis.
lytine sveikata
Dubens uždegiminė liga (DUL)2011-10-27
Tai po AIDS dažniausia ir sunkiausia lytiškai perduodama liga/infekcija. Dubens uždegiminė liga gali paveikti gimdą, kiaušides, kiaušintakius ir kitas susijusias struktūras. Ji atsiranda, kai tam tikri mikroorganizmai keliauja iš šlaplės ir kaklelio į aukštesnius genitalijų traktus.
lytine sveikata
Chlamidiozė2011-10-05
Chlamidiozė yra laikoma viena iš dažniausių lytiškai plintančių ligų (LPL) ir didžiausia dubens uždegiminės ligos sukėlėja bei moters nevaisingumo priežastis. Jos infekcijos pirmiausia paveikia vyrų šlaplę ir moterų kaklelį.

Komentarai

Komentarų nėra

Paieška

Paklausk Mildos

Milda Nori gauti sekso ekspertės patarimą visais rūpimais klausimais?

Paklausk Mildos

Skaityti atsakymus

Populiariausios pozos

Naujausi komentarai

Siandien bandyta, labai patiko. Rekomenduoju
Gali pastoti bet kuriuo ciklo metu,visada atsiranda isimciu...Mano sesuo pastojo menesiniu metu,tiksliai zino kadangi...
Tau taip pasireiskia orgazmas! Kartais po orgazmo nebesinori myletis. Man orgazmo metu tripsta veidas ir/ar...
Gali skaudeti ir antra karta,man skaudejo ir antra ir trecia ir t.t. Tik kai pabandziau buti virsuje,nebejauciau...
Na keletos tikrai nežinojau. Mane kurį laiką kankina makšties išsausėjimas. Radau info...